Oferta

Microscopic endodontics

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na bezbolesnym usunięciu z komory i korzeni zębów martwej lub zmienionej zapalnie miazgii będącej przyczyną infekcji i bólu.

W gabinecie STOMATOLOGIA A.M. Szewczyk zabiegi z zakresu leczenia endodontycznego przeprowadzane są bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym z użyciem nowoczesnych materiałów i narzędzi.

Chemomechaniczne opracowanie kanałów z użyciem mikromotoru endodontycznego oraz izolacja koferdamem umożliwia znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu jak i wpływa na powodzenie leczenia. Szczelne wypełnienie kanałów za pomocą termoplastycznej gutaperki utrudnia reinfekcję tkanek okołowierzchołkowych.

Mikroskop zabiegowy z kolei zwiększa precyzję pracy i umożliwia wyleczenie zębów wcześniej kwalifikowanych do usunięcia ze względu na skomplikowaną budowę systemu kanałowego oraz niepowodzenia pierwotnego leczenia (złamane narzędzie kanałowe, perforacja).

W większości przypadków zabieg leczenia kanałowego zęba kończy się na jednej wizycie.

Po zakończonym leczeniu endodontycznym kolejnym etapem jest odbudowa zniszczonego zęba. W zależności od stopnia uszkodzenia korony istnieje kilka możliwości odbudowy ubytku. W przypadku niewielkiego uszkodzenia rozwiązaniem jest wykonanie odbudowy zachowawczej za pomocą wypełnienia światłoutwardzalnego. W przypadku większych uszkodzeń preferowaną formą odbudowy jest wkład koronowy – OVERLAY (kompozytowy lub całoceramiczny) lub rekonstrukcja z zastosowaniem wkładu koronowo – korzeniowego i korony protetycznej.

Schemat leczenia endodontycznego

Często zadawane pytania
Czy każdy ząb który boli wymaga leczenia endodontycznego?

Nie. Lekarz podczas badania stomatologicznego określa przyczynę dolegliwości i ustala plan leczenia. Ból zęba może być wywołany głębokim ubytkiem próchnicowym, przeciążeniem w zgryzie lub nadwrażliwością. Wówczas wystarczy usunąć próchnicę i wykonać wypełnienie światło- lub chemoutwardzalne.

Czy ząb który nie boli może wymagać leczenia endodontycznego?

Tak. W przypadku przewlekłego stanu zapalnego wywołanego martwicą miazgii lub nieprawidłowego leczenia endodontycznego w przeszłości, mimo braku dolegliwości bólowych, pojawiają się zmiany w okolicy okołowierzchołkowej zęba które wymagają leczenia. Nieleczone zmiany mogą prowadzić do utraty kości, przebarwienia lub uszkodzenia zęba oraz są ogniskiem zakażenia w jamie ustnej.

Jaka jest gwarancja na powodzenie leczenia endodontycznego?

Leczenie endodontyczne przeprowadzone wg. obecnie panujących standardów ma wysoki poziom skuteczności. Należy jednak pamiętać, że w leczeniu endodontycznym, jak w każdym innym postępowaniu medycznym, nie jesteśmy w stanie uzyskać stuprocentowej pewności powodzenia. Według literatury wskaźnik powodzenia leczenia endodontycznego dla zębów, w których nie doszło do zakażenia bakteryjnego wynosi ponad 90%.  Jeżeli ząb jest zainfekowany szanse powodzenia maleją wraz ze wzrostem zmian okołowierzchołkowych i wynoszą około 70-80%.

Ile kosztuje pierwotne leczenie endodontyczne?

Koszt leczenia endodontycznego uzależniony jest od liczby kanałów. W większości przypadków zęby sieczne i kły mają jeden kanał, zęby przedtrzonowe dwa, zęby trzonowe od trzech do czterech kanałów. Szczegółową wycenę przedstawia lekarz stomatolog podczas wizyty konsultacyjnej i analizy zdjęcia radiologicznego. W cenie leczenia endodontycznego w gabinecie STOMATOLOGIA A.M. Szewczyk zawarte jest znieczulenie, zdjęcia RTG, chemomechaniczne opracowanie i wypełnienie systemu kanałowego oraz wypełnienie tymczasowe korony zęba.

Ile kosztuje ponowne leczenie endodontyczne?

Ponowne leczenie endodontyczne wymaga usunięcia wcześniej pozostawionego materiału wypełniającego i udrożnienia kanału. Cena za ponowne leczenie również uzależniona jest od ilości kanałów i stopnia trudności zabiegu (złamane narzedzia kanałowe, perforacje, obliteracje kanałów). Szczegółową wycenę przedstawia lekarz stomatolog podczas wizyty konsultacyjnej i analizy zdjęcia radiologicznego.

Czy ząb po leczeniu endodontycznym może boleć?

Po zakończeniu leczenia mogą pojawić się przemijające objawy bólowe, wymagające niekiedy zastosowania leków przeciwbólowych, które mogą trwać do 2 tygodni. Zwykle związane są  z reakcją tkanek okołowierzchołkowych na materiał wypełniający i mijają w ciągu kilku dni.

W przypadku wystąpienia dolegliwości, które nie mijają po 2 tygodniowym okresie obserwacji, pojawienia się obrzęku lub powiększaniu się zmian zapalnych na kontrolnych zdjęciach RTG może się okazać że leczenie endodontyczne jest niewystarczające. Wówczas, celem zachowania zęba przeprowadzamy ponowne leczenie endodontyczne, resekcje wierzchołka korzenia lub w nierokujących przypadkach ekstrakcję (usunięcie) z uzupełnieniem braku za pomocą implantu lub mostu protetycznego.

Zgoda na leczenie endodontyczne

Przed podjęciem leczenia endodontycznego w gabinecie STOMATOLOGIA A.M. Szewczyk zachęcamy do zapoznania się z tekstem zgody na leczenie opublikowanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie, której podpisanie niezbędne jest do rozpoczęcia leczenia.

Link do pobrania: Zgoda pacjenta na leczenie endodontyczne

Visit us at our dental center
Telephone registration:
535 605 605