Oferta

Conservative dentistry

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem ubytków próchnicowych.

Próchnica

Próchnicą nazywamy proces demineralizacji zęba, prowadzący do rozpadu jego struktury.

Czynnikiem wywołującym próchnicę jest płytka nazębna (miękki, żółtawy nalot) przylegająca do zęba i znajdujące się w niej określone drobnoustroje. Bakterie z płytki odżywiają się cukrami – cukry są podstawą metabolizmu bakterii. Jednym z końcowych produktów bakteryjnego rozkładu cukrów są kwasy organiczne, które obniżając pH doprowadzają do demineralizacji i uszkodzenia zęba.

Próchnica może objawiać się w następujący sposób:

  • tkliwość podczas szczotkowania i żucia
  • wrażliwość na ciepło, zimno oraz słodki i kwaśny smak,
  • przykry zapach z ust, nieświeży oddech,
  • pojawienie się ubytków lub przebarwień na zębach,
  • ból zęba lub grupy zębów
Metody zapobiegania próchnicy

W zapobieganiu próchnicy zębów duży wpływ ma właściwa higiena jamy ustnej polegająca na systematycznym i dokładnym oczyszczaniu zębów oraz odpowiednia dieta, obejmująca spożywanie odpowiedniej ilości białka, ograniczenie węglowodanów, dostarczanie organizmowi pożywienia bogatego w witaminy i składniki mineralne. Aby przeciwdziałać tworzeniu się próchnicy powinno się ograniczyć spożywanie słodyczy i napojów bogatych w cukry w przerwach między posiłkami oraz po wieczornym oczyszczaniu zębów.

Jednym z najważniejszych środków wpływających hamująco na rozwój procesu próchnicowego zębów jest fluor. W warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie past i płukanek o dużej zawartości fluoru. Duże znaczenie mają również wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym które umożliwiają przeprowadzenie profesjonalnej fluoryzacji z zastosowaniem lakierów z fluorem oraz wychwycenie wczesnych zmian próchnicowych.

Mechanizm działania związków fluorowych na zęby polega na :

  • zwiększeniu odporności szkliwa na działanie kwasów
  • remineralizację szkliwa
  • hamowanie aktywności płytki bakteryjnej
  • hamowanie powstawania kwasów próchnicotwórczych na drodze enzymatycznej
Metody leczenia próchnicy

Pierwszą atakowaną tkanką jest szkliwo. Początkowy objaw to tzw. plama próchnicowa  o kredowobiałym zabarwieniu. Po jakimś czasie plamka ciemnieje. Na tym etapie proces próchnicowy jest jeszcze odwracalny – zmiana może ulec remineralizacji (samoistnie lub podczas zabiegu w gabinecie dentystycznym).

W gabinecie STOMATOLOGIA A.M. Szewczyk wczesne zmiany próchnicowe leczymy poprzez infiltrację. Zabieg ten wykonujemy bez znieczulenia i borowania za pomocą specjalnego żelu, który nakłada się na zmienioną powierzchnię zębów. Dzięki tej specjalnej procedurze możliwe jest zatrzymanie wczesnych zmian próchnicowych oraz zamaskowanie tzw. „białych plam” które często pojawiają się na zębach po leczeniu ortodontycznym.

W dalszym etapie choroby zostaje zniszczone szkliwo, kwasy, toksyny, bakterie zaczynają oddziaływać na zębinę – powstaje ubytek próchnicowy popularnie nazywany „dziurą  w zębie”. Wypełnianie ubytków polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów.

W gabinecie STOMATOLOGIA A.M. Szewczyk wypełnienia wykonywane są z użyciem najwyższej jakości materiałów kompozytowych umożliwiających osiągnięcie wytrzymałych i estetycznych rekonstrukcji. Po oczyszczeniu ubytku z próchnicy lekarz uzupełnia brakujące tkanki wypełnieniem pozwalającym przywrócić pierwotny kształt i kolor zęba.

Dzięki znieczuleniu wszystkie zabiegi stomatologiczne mogą być przeprowadzone bezboleśnie.Podanie środka znieczulającego poprzedzone jest znieczuleniem powierzchniowym w postaci żelu, aby zminimalizować dyskomfort związany z iniekcją. Dzięki znieczuleniu pacjent nie odczuwa bólu w trakcie zabiegu. Efekt znieczulenia może utrzymywać się przez około 2 godziny.

W przypadku ubytku próchnicowego którego zasięg znajduje się w sąsiedztwie miazgi zęba lub w przypadku trudnej sytuacji klinicznej (np. stan zapalny dziąseł, zła higiena, krwawienie dziąseł) lekarz dentysta może podjąć decyzję o zastosowaniu opatrunku tymczasowego lub specjalnego wypełnienia chemoutwardzalnego, które toleruje wilgoć oraz wydziela jony fluoru. Wypełnienie takie, w przypadku braku dolegliwości bólowych – po okresie obserwacji – wymieniane jest na materiał światłoutwardzalny.

Przykład leczenia próchnicy oraz wymiany nieestetycznych wypełnień w STOMATOLOGIA A.M. Szewczyk:

W zaawansowanym stadium próchnicy, kiedy dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie, zachodzi konieczność leczenia kanałowego.

before
after
before
after
Visit us at our dental center
Telephone registration:
535 605 605