Rejestracja telefoniczna     535 605 605
recepcja@stomatologiaszewczyk.pl

Usuwanie kamienia nazębnego (scaling)

Nieusuwana płytka nazębna z biegiem czasu przekształca się w kamień nazębny, którego pacjent nie jest w stanie pozbyć się w warunkach domowych.  Kamień nazębny powoduje powstawanie chorób dziąseł i przyzębia i w konsekwencji może prowadzić do utraty zębów. Dlatego zalecane jest aby co 6-12 miesięcy zgłaszać się do gabinetu stomatologicznego celem usunięcia zmineralizowanych złogów nazębnych.

Zabieg  usuwania kamienia jest bezbolesny (pacjent może odczuwać lekkie drgania). Wykonujemy go przy użyciu specjalnych narzędzi ultradźwiękowych (drgania przenoszone na powierzchnię zęba powodują usuwanie złogów). Najczęściej po dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia wykonujemy zabieg piaskowania.

Piaskowanie

Piaskarka stomatologiczna NSK Prophy Mate

Piaskowanie  umożliwia nam niezwykle dokładne oczyszczenie powierzchni  zębów z osadu i ciemnych przebarwień niepróchnicowego pochodzenia ( m.in. z kawy i herbaty). Wykonujemy je przy użyciu piaskarki profilaktycznej. Podczas zabiegu piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej pacjenta drobny proszek. Piasek dentystyczny dociera do wszystkich zagłębień i szczelin, których nie da się oczyścić w sposób tradycyjny, np. podczas szczotkowania. Dzięki temu  usuwane są szkodliwe osady i tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia. Dodatkowo zęby stają się jaśniejsze, gładsze i błyszczące.

Zabieg dedykowany jest szczególnie dla osób pijących dużo kawy i herbaty, palaczy, pacjentów po leczeniu ortodontycznym oraz  dla osób u których występuję duże stłoczenie zębów.

Piaskowanie jest  bezpieczne i bezbolesne jednak bardziej wrażliwi pacjenci  mogą odczuwać  po zabiegu dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł.  Przejściowo może pojawić się w ustach lekko słonawy smak.

Fluoryzacja

Po  usunięciu kamienia, piaskowaniu oraz wypolerowaniu powierzchni zębów wykonujemy zabieg fluoryzacji.  Fluoryzacja zapobiega rozwojowi próchnicy oraz usuwa nadwrażliwość zębów. Polega  na nałożeniu pianki z dużą zawartością fluoru na specjalne jednorazowe łyżki, które następnie przykłada się do łuku zębowego na ok. 2-3 minuty.  Po zabiegu pacjent nie powinien pić ani spożywać pokarmów przez minimum 1 godzinę.

Po zakończonym zabiegu higienizacji (czyli usunięciu kamienia, piaskowaniu i fluoryzacji) przy prawidłowej higienie jamy ustnej, osad i kamień nie będzie miał tendencji do nadmiernego osadzania się.

Prawidłowa higiena jamy ustnej w warunkach domowych

Codzienna profilaktyka, w tym odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów, pomaga zapobiec problemom jeszcze przed ich pojawieniem się.

Pomiędzy  wizytami u stomatologa , które powinny odbywać się co 6 miesięcy każdy pacjent powinien  wykonywać proste czynności, które znacznie obniżają ryzyko wystąpienia próchnicy, chorób dziąseł i innych problemów jamy ustnej:

  • szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie pastą zawierającą jony fluoru
  • nitkowanie przestrzeni międzyzębowych
  • stosowanie płukanek do ust
  • przestrzeganie pełnowartościowej diety i ograniczenie słodkich przekąsek między posiłkami

Galeria

Kamień i osad nazębny przed zabiegiem higienizacji

Zdjęcie po przeprowadzeniu zabiegu higienizacji